flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Повернення, відкликання заяви про порушення справи про банкрутство

20 грудня 2013, 14:35

 

З 19 січня 2013 року Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зазнав деяких змін та доповнень, про які варто знати підприємцям. А про те, що не всі суб’єкти господарювання знають вимоги законодавства свідчить хоча б той факт, що  цьогоріч  із 43 заяв про порушення справи про банкрутство господарський суд області за результатами їх розгляду винесено 16 ухвал про повернення заяв без розгляду.

Статтею 15 названого вище закону передбачено обставини, які є підставами для повернення заяви, а також передбачені процесуальні наслідки відкликання заявником заяви про порушення справи про банкрутство.  Так, господарський суд не пізніше п’яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, якщо:

- заяву підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посаду якої у заяві не зазначено;

- заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі;

- не подано доказів щодо сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі;

-  заявник-кредитор не подав доказів неспроможності боржника виконати свої грошові зобов’язання перед кредиторами в розмірі, визначеному частиною третьою статті 10 цього Закону (сума безспірних вимог кредиторів сукупно становить не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому подається заява, за виключенням фінансових санкцій) протягом трьох місяців після відкриття виконавчого провадження згідно постанови органу Державної виконавчої служби, якщо інше не передбачено цим Законом. При цьому виконавчий  напис нотаріуса не може вважатися доказом безспірності грошових вимог;

- заявник-кредитор не надав доказів надсилання боржнику копії заяви і доданих до неї документів;

- з інших підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.

Про повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство без розгляду суд виносить ухвалу.

Заява про порушення справи про банкрутство може бути відкликана заявником (заявниками) до дати проведення підготовчого засідання суду.

Господарський суд має право не прийняти відкликання заяви про порушення справи про банкрутство, якщо це порушує чиї-небудь права чи охоронювані законом інтереси або якщо до господарського суду надійшла інша заява (заяви) кредитора (кредиторів) про порушення справи про банкрутство.

Боржник не має права відкликати заяву про порушення справи, подану ним відповідно до вимог частини п’ятої статті 11 цього Закону, яка передбачає обов'язок боржника звернутися до суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство у разі виникнення таких обставин:

- задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобов’язань боржника в повному обсязі перед іншими кредиторами (загроза неплатоспроможності);

- під час ліквідації боржника не у зв’язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.

В даному випадку це заява про порушення справи про банкрутство боржника, що ліквідується власником, вимоги до якої встановлені ст. 95 Закону.

Що ж до порушення справи про банкрутство за заявою боржника, то воно здійснюється за наявності однієї з таких умов:

- неплатоспроможності;

-  загрози неплатоспроможності;

- неможливості боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства.

Слід мати на увазі, що заява про порушення провадження у справі про банкрутство подається боржником лише за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат (частина четверта статті 11 Закону). У визначенні таких витрат слід враховувати необхідність виплати винагороди арбітражному керуючому у мінімальному розмірі ( дві мінімальні заробітні плати за кожний місяць виконання ним повноважень ... - ст. 115 Закону) не менше ніж за дванадцять місяців його роботи, відшкодування витрат на публікацію оголошень у справі та судового збору, сплаченого кредиторами ( один розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня року, в якому подається заява – ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за кожну заяву).

У разі відсутності майна, достатнього для покриття судових витрат, господарський суд повинен повернути заяву боржника про порушення провадження у справі про банкрутство у зв'язку з тим, що заява не відповідає вимогам, зазначеним у Законі.                                                                                                                                                              

Як вже зазначалося, господарський суд Кіровоградської області виніс ряд ухвал про повернення заяв без розгляду.  Більшість підстав стосувалися того, що заявник-кредитор не подав доказів неспроможності боржника виконати свої грошові зобов’язання перед кредиторами в розмірі, визначеному частиною третьою статті 10цього Закону, протягом трьох місяців після відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено цим Законом.

Варто зазначити, що за результатами апеляційного оскарження жодна із ухвал про повернення заяв про порушення справи про банкрутство  без розгляду не скасована.

Тож керівникам підприємств і організацій, їх повноважним представникам, необхідно врахувати вимоги закону, ретельно готувати  заяви про порушення справи про банкрутство та документи, що додаються до них, з метою оперативного та законного захисту порушених прав і охоронюваних законом інтересів.

 

Любов ДЕРЕВІНСЬКА,

суддя господарського суду  області.

 

Марія КОВАЛЕНКО,

помічник судді

 

Опубліковано в газеті «Народне слово»

№ 51 від 19.12.13 р.