Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Під час чергового навчання суддів господарського суду Кіровоградської області, яке проводилось 19 вересня 2016 року, учасниками заняття розглянуто правові висновки, вміщені в деяких постановах Верховного Суду України.
Так, суддя господарського суду Бестаченко Олена Леонідівна зосередила увагу присутніх на правовій позиції найвищого судового органу, викладеній у справі від 7 жовтня 2014 року № 3-133гс14 щодо можливості (правомірності) визначення у договорі лізингу грошового зобов’язання еквівалентом в іноземній валюті.
При цьому доповідач зазначила, що статтею 533 Цивільного кодексу України передбачено, що грошове зобов’язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов’язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Окрім того, суддя відмітила, що ця норма кореспондується з приписами статті 524 Цивільного кодексу України, згідно з якими зобов’язання має бути виражене у грошовій одиниці України - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов’язання в іноземній валюті.
Таким чином, положення чинного законодавства хоч і передбачають обов’язковість застосування валюти України при здійсненні розрахунків, проте не містять заборони щодо визначення грошового еквівалента зобов’язань в іноземній валюті.
Отже, коригування лізингових платежів, в основі якого лежить зміна курсової різниці (зміна курсу гривні стосовно долара), прямо не заборонена і не суперечить загальним засадам цивільного законодавства щодо свободи договору (стаття 627 Цивільного кодексу України) та вільного встановлення у договорі ціни як його умови (стаття 632 цього Кодексу).
Продовжилось заняття суддів господарського суду обговоренням іншого правового висновку, вміщеного в Постанові Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 13 травня 2015 року № 3-68гс15 щодо відмови учасника товариства з обмеженою відповідальністю від майнового права (вартості частини майна товариства) (застосування статей 12, 148, 605 Цивільного кодексу України, статті 54 Закону України «Про господарські товариства»).
Доповідачем з вказаної вище теми була суддя господарського суду Кабакова Віта Григорівна. Зокрема, вона акцентувала увагу на тому, що частинами 1 та 2 статті 148 Цивільного кодексу, частиною 1 статті 54 Закону № 1576-ХІІ передбачено право учасника товариства з обмеженою відповідальністю на отримання при виході з товариства вартості частини майна товариства, пропорційної його частці у статутному фонді, а також зобов’язання товариства виплатити учаснику, який виходить із товариства, вартість частини майна товариства, пропорційну його частці у статутному капіталі, в строк до 12 місяців із дня виходу.
У ході своєї доповіді суддя також наголосила, що діюче законодавство не передбачає можливості відмовитися від права на судовий захист порушеного права.
Тому не є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог такого учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який вийшов із товариства, про стягнення вартості частини майна, пропорційної частці позивача у статутному капіталі у разі порушення права цього позивача той факт, що при виході із товариства цей учасник подавав заяву про відсутність претензій до товариства.
Далі суддя зазначила, що інфляційні втрати і 3 % річних підлягають стягненню з боржника на підставі статті 625 Цивільного кодексу тільки у разі, коли має місце реальне прострочення боржником виконання свого грошового зобов’язання.