Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Під час чергового навчання суддями господарського суду Кіровоградської області обговорено деякі питання застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини в Україні.
Зокрема, суддею господарського суду Кіровоградської області Макаренко Т.В., яка виступила з доповіддю на вказану тему, звернуто увагу учасників заняття на тому, що важливим елементом справедливого судового розгляду є рівність сторін, тобто має бути однакове ставлення до сторін у справі; жодна із сторін не має отримувати суттєві переваги над іншою. Сторони повинні мати однаковий доступ до інформації та можливості представляти суду аргументи і докази, а суд повинен з однаковою ретельністю розглядати подання кожної зі сторін та всі представлені йому докази.
Також суддя зазначила, що у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини досить часто посилається на принцип рівності серед сторін, при цьому засади рівності і змагальності у судовому процесі виведені міжнародним судовим органом із принципу верховенства права, якому підпорядкована вся Конвенція, та є складовою права на справедливий суд, гарантованого статтею 6 Конвенції.
Варто зазначити, що стаття 6 Європейської Конвенції з прав людини не передбачає, щоб викликані однією зі сторін свідки обов’язково були вислухані в суді, однак відмова заслухати свідка повинна розглядатися на предмет відповідності принципові справедливого судового розгляду.
Окрім того, принцип рівності сторін передбачає, що жодна із сторін не отримує сприятливіших умов для представлення своєї позиції або аргументів у разі відсутності іншої сторони.
Далі доповідачем наголошено на тому, що рівність сторін також вимагає неупередженості від призначених судом експертів. Європейський суд у своїй практиці визнав, що відсутність нейтральності призначеного судом експерта може за окремих обставин призвести до порушення принципу рівності сторін, який закладено в концепцію справедливого судового розгляду.
Відповідно до статті 6 Конвенції право на справедливий судовий розгляд передбачає право на змагальність провадження. Кожна сторона провадження має бути поінформована про подання та аргументи іншої сторони та мати можливість коментувати чи спростовувати їх.
Продовжуючи вказану тему доповідач проаналізувала принцип диспозитивності та офіційного з’ясування усіх обставин справи, а також окремо зупинилась на питаннях гласності та відкритості господарського процесу. При цьому суддя господарського суду під час свого виступу неодноразово наводила приклади з практики Європейського суду.