Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Під час планових навчань суддів господарського суду Кіровоградської області розглянуто загальні положення статті 6 Європейської Конвенції з прав людини, при цьому окремо обговорено зміст понять «цивільні права і обов’язки» та «справедливий судовий розгляд».
Зокрема, суддя господарського суду Наливайко Є.М., яка виступила з доповіддю із вищезазначених питань, наголосила на тому, що стаття 6 Європейської Конвенції з прав людини (ЄКПЛ) містить широкий спектр гарантій щодо процедури судового провадження і є однією з найчастіше порушуваних, а тому спричинила величезні обсяги пов’язаної з цим судової практики.
Доповідач відмітила, що Європейський суд з прав людини у своїй практиці застосування статті 6 Конвенції виокремлює два аспекти права на суд, а саме: право на розгляд цивільного спору в суді та право на розгляд у суді справи про кримінальне обвинувачення. Елементами права на суд є право на доступ до суду, тобто можливість ініціювати судовий розгляд у цивільній справі, право на проведення справедливого судового розгляду та право на виконання остаточного судового рішення.
Крім того, суддею проаналізовано зміст поняття «цивільні права і обов’язки» зазначивши, що Конвенція має тлумачитись у світлі сьогоденних реалій, а за роки, що минули з часу прийняття документу, відносини між фізичними особами та державою набули розвитку в багатьох сферах, а тому Європейський суд з прав людини у контексті змінених поглядів у суспільстві на правовий захист значно розширив коло застосування пункту 1 статті 6 Європейської Конвенції з прав людини.
Загалом поняття «цивільні права і обов’язки» є автономним в інтерпретації Європейського суду з прав людини та застосовується до широкого спектру прав і обов’язків, які є цивільними за своєю суттю, деякі спори щодо таких прав і обов’язків можуть розглядатись і господарськими судами. Зокрема, серед найвідоміших українських справ, розглянутих Європейським судом з прав людини «МПП «Голуб» проти України», «Агротехсервіс» проти України», «Інтерсплав» проти України», «Україна-Тюмень» проти України», інші.
Також під час навчання суддів господарського суду доповідач звернула увагу на те, що основне місце в системі Конвенції посідає право на справедливий суд і при оцінці справедливого судового розгляду Європейський суд з прав людини досліджує всю судову процедуру в її сукупності, враховуючи принцип рівності сторін, право на змагальність провадження, вмотивованість рішення, право бути присутнім на слуханні та ефективно брати участь у ньому, правову визначеність, право на належне дослідження справи судом та на доступ до суду.