Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У ході навчального заняття суддями господарського суду обговорено висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судових рішень у спорах, що виникають із земельних правовідносин.
Доповідач з вказаного питання звернула увагу суддів на постанові ВСУ від 20.08.2013 у справі № 3-15гс13, в якій йдеться про те, що у випадку, якщо на орендованій земельній ділянці з дозволу орендодавця орендарем зведено нерухоме майно, яке згодом продано третім особам, то після переходу права власності на об'єкт нерухомого майна до набувача цього майна переходять і ті права на відповідну земельну ділянку, на яких вона належала відчужувачу, – право власності або право користування.
Оскільки законодавством передбачено можливість дострокового розірвання договору оренди за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін договору в разі, якщо фактичне користування земельною ділянкою та зведеною на ній будівлею здійснює її новий власник, а попередній землекористувач добровільно відмовився від права користування цією земельною ділянкою, на вимогу орендаря орендодавець зобов'язаний погодитися на розірвання договору оренди земельної ділянки та прийняти цю земельну ділянку.
Крім того, доповідач окремо зупинилась на змісті постанови найвищого судового органу від 20.08.2013 у справі №3-21гс13, наголосивши при цьому, що згідно з положеннями ст.ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. 24 Закону України «Про плату за землю» та ст.ст. 628, 632 ЦК України законодавча зміна нормативної грошової оцінки землі може бути підставою для зміни розміру орендної плати в односторонньому порядку, якщо це погоджено сторонами у договорі.
Також під час навчання проаналізовано постанову ВСУ від 03.12.2013 у справі №3-34гс13, в якій зазначається, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
З метою забезпечення правильного й однакового застосування законодавства судді господарського суду взяли до уваги вказані правові висновки Верховного Суду України.