Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Будь-яка подія разом із суспільними відносинами, які регулює цивільне право, існує в просторі і часі. Він відіграє істотну роль у цивільних правовідносинах. Суб'єктивні права і юридичні обов'язки їхніх учасників виникають, розвиваються і припиняються у певний час. Дія самих законів також обмежена у часі. Строки, які встановлюються у цивільних правовідносинах, є важливим правовим засобом цілеспрямованого регулювання діяльності громадян та організацій. Строки дисциплінують учасників правових зв'язків, забезпечують чіткість і визначеність у правах та обов'язках суб'єктів.
У разі, якщо відновлення порушеного суб'єктивного права не досягнуто в оперативному або претензійному порядку, особа може звернутися за захистом своїх прав і законних інтересів до судового органу. Однак можливість захисту такого права обмежена встановленими законом строками позовної давності.
У статті 256 Цивільного кодексу України позовна давність визначається як строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Словосполучення «позовна давність», з одного боку, відображає зв'язок з формою захисту порушених прав (позов), а з другого боку - з тривалістю захисту права у часі (давність). Позовна форма захисту цивільних прав є основною формою їхнього захисту в суді.
За загальним правилом норми про позовну давність поширюються на всі цивільні правовідносини, у тому числі й на ті, що виникли за участі держави та її адміністративно-територіальних утворень як суб'єктів цивільних прав. Але у законі є й винятки з цього правила (ст. 268 ЦК). Так, позовна давність не поширюється на: вимогу, що випливає із порушення особистих немайнових прав, крім випадків, встановлених законом; на вимогу вкладника до банку (фінансової установи) про видачу вкладу; на вимогу про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю; на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право; на вимогу страхувальника (застрахованої особи) до страховика про здійснення страхової виплати (страхового відшкодування); на вимогу центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом, стосовно виконання зобов'язань, що випливають із Закону України «Про державний матеріальний резерв».
Цей перелік не є вичерпним, тому законом можуть бути встановлені також інші вимоги, на які не поширюється позовна давність.
Сучасне цивільне законодавство передбачає два види строків позовної давності: а) загальні і б) спеціальні.
Загальний строк позовної давності встановлений тривалістю у три роки незалежно від того, хто подає позов: громадянин (фізична особа), юридична особа, держава тощо.
Спеціальні строки позовної давності встановлено законодавчими актами для окремих видів вимог. Отже, якщо для цього виду вимог не передбачено спеціального строку позовної давності, до неї має застосовуватися загальний строк.
Згідно зі ст. 259 Цивільного кодексу України строки позовної давності можуть бути збільшені за домовленістю сторін. Договір про збільшення позовної давності укладається у письмовій формі. Але зменшення та зміна порядку обчислення строків позовної давності не допускається.
За загальним правилом, перебіг позовної давності починається від дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права. Винятки з цього правила встановлюються законодавчими актами.
Згідно з нормами статті 262 ЦК незалежно від змін, які можуть відбуватися у суб'єктному складі, встановлений строк позовної давності та порядок його обчислення залишаються незмінними. Ці правила розповсюджуються, наприклад, у разі правонаступництва, якщо кредитор відступив своє право вимоги, щодо якого вже розпочався перебіг строку позовної давності тощо.
Необхідною умовою для застосування позовної давності є заява сторони у спорі. При цьому закон не конкретизує, яка саме сторона спору має зробити заяву про застосування позовної давності, тому не буде помилкою віднести до таких осіб як відповідача, так і позивача. При цьому треба враховувати, що ця заява повинна подаватись під час розгляду справи судом першої інстанції до моменту винесення ним рішення по суті заявлених вимог. Отже, на стадії апеляційного чи касаційного перегляду судового рішення подання таких заяв не передбачено.
Практичне застосування строку позовної давності при вирішенні спору можливе у разі встановлення, що право позивача, про захист якого він просить, є порушеним. Не можна, наприклад, відмовляти у задоволенні позову з підстав відсутності факту порушення права позивача та одночасно через пропуск позовної давності. У разі, коли суд на підставі досліджених у судовому засіданні доказів установить, що право позивача, про захист якого він просить, відповідачем не порушено, приймається рішення про відмову в задоволенні позову саме з цих підстав, а не через пропуск позовної давності. Якщо ж буде встановлено, що таке право позивача порушено і строк давності пропущено без поважних причин, суд, у разі наявності відповідної заяви, приймає рішення, яким відмовляє в позові у зв'язку із закінченням строку позовної давності, а при визнанні причини пропуску цього строку поважною порушене право має бути захищене.
На етапі розбудови суверенної демократичної України з соціально орієнтованою ринковою економікою набуває особливого значення проблема точної реалізації закладених у Конституції України та цивільному законодавстві принципів регулювання майнових відносин, захисту прав і інтересів людини, серед яких застосування строків займає вагоме місце, яке не можна зневажати. Однак позовна давність покликана забезпечити не лише інтереси сторін у спорі, а й має важливе процесуальне значення. Вона сприяє тому, щоб уповноважена особа не відкладала на потім вирішення питання про те, чи захищати їй своє порушене право в судовому порядку, чи ні. Тим самим забезпечується більша обґрунтованість судового рішення і, як наслідок - його авторитет. Це зрозуміло і цілком закономірно. Адже зі спливом значного часу якість (вірогідність) доказів неминуче погіршується. Події стираються з пам'яті сторін і свідків, документи губляться, зменшується об'єктивна можливість проведення необхідних експертиз тощо. З викладеного вбачається, що позовна давність стоїть на сторожі інтересів не лише учасників цивільних правовідносин, а й держави в особі органу судової влади.
В. ТИМОШЕВСЬКА
суддя господарського суду
Кіровоградської області
Опубліковано в газеті "Народне слово" №70 від 24.09.2009 р.